Telefon

+90 506 371 48 95

Adres

Esenyurt/İSTANBUL

Peygamber sünneti nedir ve ne demektir? Doğuştan sünnetli veya yarı sünnetli ne demek? Peygamber sünnetli doğanlar sünnet olur mu?

Halk arasında peygamber sünneti veya doğuştan sünnetli veya yarı sünnetli diye geçen terimler gerçekten çocuğun sünnetli olduğu anlamına mı geliyor yoksa Tıp ‘da bir hastalıktır da halk arasında bu deyimler kullanılmaktadır.
Öncelikle buna bir açıklama getirelim; Peygamber sünneti diye bir sünnet yoktur ve bu Tıp ’da bir hastalık adıdır; bu şekilde doğan bebeklere Tıpta Hipospadiyas is hastalığı denmektedir.

Hipospadiyasis hastalığı nedir bunu açıklıyalım ; normalde penisin anatomik yapısında idrar çıkış deliği glans penisin tam üst ve orta bölümünde olur; eğer idrar çıkış deliği glans penisin tam orta ve uç kısmında olmayıp daha alt bölümlerde olursa bu hastalığın adı Hipospadiyastir.

Hipospadiyasis tipleri vardır hastalığında ki tipleri vardır, hafif tipten ağır tipe kadar sınıflandırılması olan bir hastalıktır; idrar çıkış deliği penisin alt tarafında oluyor ve bu skrotumla glans penis arasında çeşitli bölgelerde hatta anusa yakın bölgede bile olabilir; ne kadar delik penisin uç kısmından skrotumlara doğru olursa ağır tip sayılır ve idrar normalde penisin uç kısmından çıkmaz ve penisin alt tarafından herhangi bir yerden çıkabilir.

Hipospadiyasis genetik bir hastalıktır ki ağır formlarında peniste eğrilik, inmemiş testis ve böbrek hastalıklarında bu hastalığa eşlik eder; Hipospadiyasis hastalığında penisin alt tarafındaki deri idrar çıkış deliğin alt tarafta olduğu için gelişmez sadece penisin üst taraftaki deri oluştuğu için ; halk arasında oluşmamış alt taraftaki penis dersinden dolayı sanki sünnet olmuş gibi veya yarı sünnet olmuş gibi düşünülmektedir.

Anlatığım gibi Hipospadiyasis hastalığında idrar çıkış deliği penisin tam orta uç kısmında olmaz ve penisin alt tarafında çeşitli yerlerde ta skrotumlara kadar olabilir; deliğin skrotuma yaklaşması ağır tipi olmakta ve penisin alt tarafının derisinde gelişmez ve olmaz ;Hipospadiasis hastalığı özel Hipospadiasis merkezinde genellikle 6ay-2 yaş arasında olmalıdır.Hastane ortamındaki ameliyat edilerek düzeltilir ve ağır tiplerin de çocuklar birkaç kere ameliyat olabilirlir; Bu konuda en önemli husus ve en önemli üstünde durmamız gereken konu bu sorudur; Hipospadiasisli veya peygamber sünnetli doğan çocuklar sünnet olur mu?

Peygamber sünnetli doğan çocuklar kesinlikle sünnet olmazlar ; bu çocuklara sünnet yapılmamalıdır; çünkü Hipospadiyasis düzeltme ameliyatlarında penisin üst kısmında olan sünnet derisi ameliyatta idrar borusunun tamiri ve uzatılmasın da kullanılmaktadır; Bu sebepten dolayı Hipospadiyasisli veya peygamber sünnetli çocuklar kesinlikle sünnet olmamalıdırlar.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bizlerle İletişime Geçin

Sünnet Doktoru Rıza Keykubad
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mezunudur.

İletişim

+90 506 371 48 95

Sultaniye Mah. 332. Sok. No: 8 İç Kapı No: 9 Esenyurt/İSTANBUL

info@doktorrizakeykubadsunnetklinigi.com